گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > دور جدید مذاکرات تجاری ایران -پاکستان به میزبانی اسلام آباد آغاز شد


  چاپ        ارسال به دوست

اقتصادی

دور جدید مذاکرات تجاری ایران -پاکستان به میزبانی اسلام آباد آغاز شد

گفت و گو و تبادل نظر در خصوص اجرایی کردن موافقتنامه تجارت ترجیحی (PTA) میان دو کشور و دستیابی به موافقتنامه تجارت آزاد (FTA) و همچنین بررسی راه های ارتقای حجم مبادلات تجاری دو کشور از جمله مهم ترین محورهای این مذاکرات دو روزه است.
هیات اعزامی از سازمان توسعه تجارت جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی میرهادی سیدی سرپرست معاونت توسعه بازارهای صادراتی سازمات توسعه تجارت و دو نفر از کارشناسان این سازمان به همراه رایزن اقتصادی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد، در این مذاکرات شرکت دارند و گفت و گوها با مسئولان و کارشناسانی از وزارت بازرگانی پاکستان در خصوص موضوع های یاد شده هم اکنون جریان دارد.
دور نخست نشست کمیته مذاکرات تجاری دو کشور (TNC) با هدف اجرایی کردن موافقتنامه تجارت ترجیحی دو کشور(که در سال 1385 به امضا رسید) و نیز دستیابی به موافقتنامه تجارت آزاد، در جریان سفر هیات کارشناسی وزارت بازرگانی پاکستان به تهران در آذر ماه سال گذشته برگزار شد. 
منحنی مبادلات تجاری میان ایران و پاکستان که در سال های گذشته، بطور مستمر سیر نزولی داشت، پس از امضای برجام در سال 1394، به تدریج روند صعودی خود را آغاز کرد به گونه ای که در پایان سال 1395، دو کشور شاهد افزایش 35 درصدی در مبادلات تجاری فیما بین بودند.
به گزارش ایرنا، آمار رسمی موجود درخصوص حجم صادارات و واردات میان ایران و پاکستان، حاکی است در سال 1394، کل مبادلات تجاری رسمی میان دو کشور تنها 861 میلیون دلار بوده است. این رقم در سال 1395 سیر صعودی خود را آغاز کرد.
اعداد و ارقام مربوط به سال 1395 حاکی است حجم تجارت دوسویه بین ایران و پاکستان در این سال، به بیش از یک میلیارد و 150 میلیون دلار افزایش یافت. انتظار می رود در پایان سال جاری، تجارت میان دو کشور نسبت به سال گذشته نیز افزایش یابد.
ارزش اقلام صادراتی ایران به پاکستان در سال 1395 بیش از 795 میلیون دلار و واردات از این کشور همسایه حدود 365 میلیون دلار بود. 


١٤:٢٤ - 1396/04/20    /    شماره : ٤٦٥٢٥٦    /    تعداد نمایش : ١٤١خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران