گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > روابط ایران و پاکستان هرگز دچار تنش و منازعات سیاسی نبوده است .


  چاپ        ارسال به دوست

سیاسی

روابط ایران و پاکستان هرگز دچار تنش و منازعات سیاسی نبوده است .

ژنرال ناصرخان جانجوعه مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر پاکستان طی گفت‌وگویی در برنامه بدون مرز درخصوص اینکه در روابط پاکستان و آمریکا تنش‌هایی ایجاد شده و چرا آمریکا پاکستان را متهم به حمایت از تروریست می‌کند، گفت: متاسفانه آمریکا پاکستان را به خاطر مساله تروریسم سرزنش می‌کند و این به خاطر شکست آنها در افغانستان است زیرا طی 16 سال گذشته آمریکا و متحدانش نتوانسته‌اند در افغانستان در مبارزه با تروریست موفقیتی کسب کنند، آنها نمی‌توانند تروریسم را در افغانستان شکست دهند.

وی تصریح کرد: در واقع در افغانستان همه طرف‌های درگیر بر روی جنگ سرمایه‌گذاری کرده‌اند و این اختلاف‌نظری است که میان ما و آنها در مبارزه با تروریسم وجود دارد. آنها با اقدامات نظامی علیه مردم افغانستان قلب جامعه افغانستانی را جریحه‌دار کرده‌اند بنابراین همه ما باید تلاش کنیم تا در مبارزه با تروریسم در افغانستان موفق شویم زیرا عملیات نظامی و جنگ مشکل افغانستان را حل نمی‌کند و تنها راه‌حل بازگشت صلح در افغانستان راه سیاسی و مذاکره است.

مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر پاکستان در پاسخ به این سوال که به طور مشخص ادعای آمریکا علیه پاکستان چیست، گفت: آنها ما را متهم به حمایت از طالبان و گروه حقانی می‌کنند و می‌گویند ما به آنها پناه داده‌ایم در حالی که این ادعاها علیه پاکستان بدون مدرک و سند نادرست است. بنده می‌خواهم از طریق این گفت‌وگو اعلام کنم که خود آمریکایی‌ها با تروریسم بازی دوگانه‌ای دارند. آنها ما را متهم به حمایت از طالبان می‌کنند در حالی که طالبان به اتهام همکاری با آمریکا ما را مورد حمله قرار می‌دهد و به این بهانه در پاکستان دست به عملیات تروریستی می‌زند.

وی افزود: در واقع در پاکستان ملت از یک طرف قربانی هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا هستند و از سوی دیگر قربانی اقدامات تروریستی طالبان و علت همه این مشکلات ریشه در رفتار و اقدامات آمریکایی‌ها دارد.

ژنرال جانجوعه در ادامه درباره اینکه آمریکا اعلام کرده کمک 900 میلیون دلاری خود به پاکستان را قطع می‌کند، اظهار کرد: آمریکا اعلام کرده طی 15 سال گذشته 33 میلیارد دلار به پاکستان کمک کرده است اما بنده اعلام می‌کنم که آنها هنوز 10 میلیارد دلار بابت هزینه‌های جنگ با تروریسم به پاکستان بدهکار هستند و این تنها بخشی از بدهی‌های آنها طبق توافق دوجانبه میان دو کشور در مبارزه با تروریسم است.

وی خاطرنشان کرد: نمی‌توان برای از دست دادن جان هزاران نفر از نیروهای پاکستانی که در جریان مبارزه با تروریسم کشته شده‌اند، قیمتی تعیین کرد. آنها می‌گویند کمک‌هایشان به پاکستان را قطع می‌کنند و بنده هم به آنها می‌گویم قطع این کمک‌ها هرگز اهمیتی نخواهد داشت زیرا ما برای پول با تروریسم نجنگیده‌ایم بلکه برای صلح و امنیت می‌جنگیم. بیش از 60 هزار قربانی در مبارزه با تروریسم پشتوانه و گواه این ادعا است.

مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر پاکستان همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه به نظر می‌رسد از زمان روی کار آمدن ترامپ در آمریکا اختلافات دو کشور تشدید شده و آیا این مساله صحت دارد، گفت: در حقیقت نباید دنیا را به آمریکا گره زد و براساس اظهارات ترامپ برنامه ریزی کرد. بعد از حادثه 11 سپتامبر همه کشورها برای مبارزه با تروریسم بسیج شده‌اند اما زمانی می‌توانیم در این زمینه موفق شویم که مسیر مبارزه و ابزارهای آن را درست انتخاب کنیم.

وی تاکید کرد: تنها با روش‌های خصمانه و خشونت نمی‌توان تروریسم را شکست داد از این رو باید در روش‌های مبارزه با تروریسم تجدیدنظر کنیم زیرا همیشه در این مساله توسل به زور و خشونت جواب نمی‌دهد. کاربرد زور و خشونت مسیرهای بعدی برای اقدامات مسالمت‌آمیز و آشتی‌جویانه را از بین می‌برد. از این رو باید نگاه یکجانبه را کنار گذاشت و در استراتژی مبارزه با تروریسم تجدیدنظر کرد.

وی ادامه داد: دولت و ملت پاکستان از جنگ با تروریسم صدمات زیادی دیده‌اند و ما برای ایجاد صلح و امنیت راهی جز همکاری دولت‌ها و ملت‌ها با یکدیگر نداریم.

ژنرال جانجوعه در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه در حادثه 11 سپتامبر همه تروریست‌ها از کشورهای عربی بودند اما آمریکا به جای فشار به کشورهای عربی به پاکستان و برخی از کشورهای غیرمرتبط فشار وارد کرده است؟ گفت: حادثه 11 سپتامبر از افغانستان سرچشمه گرفت، به افغانستان حمله شد و این کشور ویران گردید و زمانی هم که جنگ تمام شد مردمی آواره و فقیر وارث افغانستان ویران شده بودند و همین مساله باعث شد تا فشار مهاجران افغانستانی بر همسایگان بیشتر شود. بسیاری از آنها به پاکستان آمدند.

وی تصریح کرد: تروریست‌ها فراتر از مذهب عمل می‌کنند و نمی‌توان گفت که به کدام کشور یا کدام مذهب تعلق دارند. آنها یک تفکر افراطی هستند که باید با آنها مبارزه کرد. البته کشورهایی هم که ادعای رهبری مبارزه با تروریسم را دارند باید در استراتژی خود بازنگری کنند.

مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر پاکستان درباره اینکه آیا این حرف درست است که روابط ایران و پاکستان تحت تاثیر روابط پاکستان با عربستان قرار گرفته؟ اظهار کرد: نه این‌گونه نیست زیرا روابط ایران و پاکستان به سوابق طولانی و تاریخی دو کشور برمی‌گردد و ایران و پاکستان از اشتراکات مذهبی و مرزهای مشترکی هم برخوردار هستند و بر همین سابقه است که هرگز دچار تنش و منازعات سیاسی و نظامی نبوده‌اند در واقع هیچ‌گاه تهدیدی از جانب دو کشور علیه منافع یکدیگر وجود نداشته است و این مساله در سایه روابط مستحکمی است که در طول تاریخ میان دو کشور شکل گرفته است.

وی تصریح کرد: زمانی هم که ایران درگیر جنگ بود از طرف پاکستان هیچ‌گاه احساس خطر نکرد و متقابلاً پاکستان هم هیچ‌گاه از طرف ایران دچار تهدید نبوده است.

ژنرال جانجوعه درباره اینکه قرار گرفتن تروریست‌های ضدایرانی در پاکستان روابط دو کشور را گاهی دچار تنش می‌کند و در این مساله چه باید کرد، گفت: هیچ‌کس نمی‌تواند روابط دو کشور را دچار تنش کند. ما در این زمینه توافق همکاری‌های امنیتی داریم البته برخی گروه‌های تروریستی و قاچاقچیان انسان و مواد مخدر گاهی تلاش می‌کنند که مرزهای ایران، پاکستان و ترکیه را ناامن کنند در حقیقت آنها هستند که تروریست‌ها را به طور قاچاق از مرزها رد می‌کنند.

وی درباره اینکه اگر همکاری‌های امنیتی بین ایران و پاکستان می‌تواند مشکلات را حل کند چرا تا به حال حل نشده، اظهار کرد: رئیس ستاد مشترک پاکستان با سفر به ایران در مورد همکاری‌های امنیتی دو کشور با مقامات ایرانی مذاکره کرده، پیش از این هم وزیر دفاع پاکستان سفری به ایران داشته و بنده سومین مقام پاکستانی هستم که به ایران سفر کرده‌ام تا در مورد روابط دوجانبه به ویژه همکاری‌های امنیتی و مرزی مذاکره کنم. ما به طور مشترک کارهای جدی در مرزها انجام داده‌ایم.

مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر پاکستان درباره اینکه چرا برخی از کشورهای منطقه در زمین قدرت‌های جهانی بازی می‌کنند و این مساله مشکلاتی را ایجاد کرده است، ابراز کرد: سیاست‌های منطقه‌ای متاسفانه از جانب قدرت‌های بزرگ مداخله‌گر به منطقه تحمیل می‌شود اما کشورهای منطقه باید بدانند هم‌پیمانی با قدرت‌های جهانی در منطقه برای آنها امنیت نمی‌آورد و کشورهای منطقه باید بر نیروهای داخلی خود اتکا کنند. ما برای ایجاد امنیت در منطقه راهی جز همکاری جمعی منطقه‌ای نداریم.

وی یادآور شد: در یک نگاه مختصر می‌توان دریافت منابع اصلی که زیربنای اقتصاد را تشکیل می‌دهد در منطقه ما قرار دارد و آمریکا تلاش می‌کند تا بر هم زدن معادلات منطقه‌ای مانع از رشد اقتصادی به ویژه در چین و روسیه شود اما مسلمانان باید متوجه این مساله باشند تا زمانی امکانات و پتانسیل‌های خود را نشناسند نمی‌توانند با توطئه‌های قدرت‌های جهانی در منطقه مقابله کنند.

ژنرال جانجوعه در مورد ائتلاف عربستان علیه یمن نیز گفت: مسائل مختلف و مشکلات متعددی در جهان اسلام وجود دارد که باید آنها را با مشارکت همه کشورهای اسلامی حل و فصل کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که پاکستان متحد عربستان بوده، چه توصیه ای به این کشور برای توقف کشتار یمن دارید، گفت: در این زمینه حرف زیادی ندارم که عنوان کنم اما می‌توانم بگویم که جهان اسلام بیش از هر زمان دیگری نیاز به وحدت دارد و ما هم در این ائتلاف مشارکت نکردیم. دلایل زیادی داشتیم که در این ائتلاف که مداخله در امور یمن است مشارکت نکنیم.

مشاور امنیت ملی نخست‌وزیر پاکستان همچنین بیان کرد: باید بگویم پاکستان همواره تلاش می‌کند تا نقشی سازنده برای نزدیک کردن دیدگاه‌های کشورهای منطقه داشته باشد از این رو اگر در ائتلاف سعودی علیه یمن شرکت می‌کردیم نقش بی‌طرفانه‌مان نقض می‌شد.

وی در پایان درباره اینکه چه راه‌حلی را برای یمن پیشنهاد می‌کنید، گفت: راه‌حل یمن تنها در مذاکرات سیاسی است و این امر هم مربوط به مردم یمن می‌شود که از جنگ و مشکلات فراوان رنج می‌برند.


٠٨:٠٥ - 1396/12/14    /    شماره : ٥٠٣٢١٣    /    تعداد نمایش : ٦٣خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران