گالری تصاویر
پیوندهای مهم
 • پورتال امام خمینی
 • دفتر مقام معظم رهبری
 • ریاست جمهوری
 • معاونت امور مجلس
 • نقشه جامع علمی کشور
 • Ministry of Science, Research and Technology
 • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
راهنمای تجارت با پاکستان

راهنمای تجارت با پاکستان

پاکستان از جمله کشورهایی است که با جمعیت 200 میلیونی و قرابت های زبانی،فرهنگی و مذهبی با کشورمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و در عین حال بازار بسیاری خوبی برای بخش اعظمی از تولیدات داخلی کشورمان می تواند باشد. یکی دلایل این امر این است که تنوع در کالاهای وارداتی پاکستان از دیگر کشورها بسیار زیاد می باشد تا جایی که واردات پنیر از فرانسه،انواع سس و مارمالاد از آمریکا،تمشک آبی(بلو بری) از پرو ، گلابی از آفریقای جنوبی و... را شامل می شود. از این نظر پاکستان ظرفیت بسیار بالایی بعنوان یکی از مقاصد صادراتی کالاهای ایرانی که قیمتهای آن به مراتب ارزانتر از کالاهای وارداتی از دیگر کشورها بوده و کیفیت آن برای مصرف کنندگان قابل قبول است، به شمار می‌رود

به استناد آمارهای گمرکی کشورمان،ایران بیش از ۱۱۹قلم کالایی را با حجم و ارزش های متفاوت به پاکستان صادر می‌کند که این صادرات از پنیر و میوه گرفته تا مصالح ساختمانی و کالاهای پتروشیمی را در بر می گیرد.

         در سال های اخیر به ویژه از سال 1394 تاکنون مبادلات دو کشور افزایش چشمگیری یافته است که این روند علیرغم فقدان روابط بانکی میان دو کشور و موانع گمرکی و تجاری  همچنان رو به تزاید است .طی این سالها  صادر کنندگان ایرانی موفق شدند بازارهای خوبی برای کالاهای خود در پاکستان پیدا کنندکه از آن جمله می توان به صادرات مواد نفتی و مشتقات پتروشیمی،مواد غذایی،پسته،خرما،انواع نان، مواد صنعتی و شیمیایی ،تجهیزات ساختمانی و بهداشتی،محصولات ساخته شده از آهن و فولاد اشاره کرد.

 • کالاهایی که در تجارت با پاکستان از مزیت های صادراتی برخوردار می باشند:

علاوه بر محصولات ذکر شده ، تولیدات کشورمان در زمینه سیمان ، انواع مصالح ساختمانی و بهداشتی ازجمله کاشی و سرامیک،شیرآلات ،محصولات دارویی ،لوازم خانگی، انواع مواد شوینده و مواد غذایی ،میوه (سیب،گلابی،خرما و...) بازار خوبی می توانند در پاکستان داشته باشند. به طور کلی پاکستان به غیر از منسوجات، محصولات کشاورزی و دامپروری و چرم ،کلیه نیازمندی های خود در تمامی زمینه ها اعم از صنعتی و مصرفی را وارد می کند و زمینه بسیار مناسبی برای کلیه اقلام صادراتی ما به این کشور فراهم می باشد.از اینرو تجار کشورمان در هر سطحی در صورت رعایت موارد ذیل می توانند تجارت موفقی در این حوزه داشته باشند:

 • آگاهی از تقویم نمایشگاهی کشور پاکستان و حضور فعال در این نمایشگاهها و نیز نمایشگاههای اختصاصی کشورمان در پاکستان
 • حفظ کیفیت کالاهای صادراتی و ارائه قیمتهای رقابتی با توجه به حضور کشورهایی که  به جهت داشتن موافقتنامه های تجارت آزاد با پاکستان از تعرفه های گمرکی پایین بهره می برند.
 • تبیین راهکارهای حقوقی و دقت در تنظیم قراردادها برای دریافت وجه و یا محصول خریداری شده.

          دلیل دیگری که حضور در بازار تجارت با پاکستان را به صرفه می نماید این است کهبازار پاکستان یکی از بازارهای مکمل ایران محسوب می شود ایران در تامین بسیاری از نیازها و محصولات وارداتی پاکستان مانندبرق ،گازمایع ،فرآورده های نفتی و پتروشیمی(نفت،قیر،سفید،گازوئیل،بنزین،کودشیمیایی، تولیدات پلیمری و....)،لبنیات، خشکبار،لوازم خانگی، بهداشتی،ساختمانی، سیمان، و بسیاری دیگر از کالاها این قابلیت را دارد که بخشی از بازار پاکستان را از آن خود کند و همچنین در برخی دیگر از کالاها نیز ظرفیت ایجاد بازار و صادرات وجود دارد.

         متقابلاً ایران می‌تواند برخی محصولات وارداتی خود همچون گوشت، برنج،منسوجات،تجهیزات ورزشی و پزشکی، میوه های گرمسیری و برخی اقلام کشاورزی را که اکنون از دیگر کشورها وارد می‌شود از کشور پاکستان تأمین کند تا به این ترتیب دو کشور از افزایش تعاملات تجاری با یکدیگر  بهره‌مند گردند. لذابا توجه به تقاضای روز افزون تجار دو کشور و نیز ظرفیت و توانمندیهای دو کشور انتظار می رود در صورت برقراری کانالهای مستقیم بانکی بین دوکشور و دستیابی به موافقتنامه تجارت آزاد ،افزایش چند برابری مبادلات تجاری دو کشور را شاهد باشیم.

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران