گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > مرور اندیشه های امام راحل(ره) در سالگرد ارتحال یار سفر کرده در پاکستان


  چاپ        ارسال به دوست

سیاسی

مرور اندیشه های امام راحل(ره) در سالگرد ارتحال یار سفر کرده در پاکستان

در این مراسم که به میزبانی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاکستان برگزار شد،  علاوه بر ایرانیان مقیم، جمع زیادی از علما، اندیشمندان، اساتید دانشگاه، شعرا و عاشقان راه خمینی کبیر(ره) حضور داشتند.
مهدی هنردوست سفیر جمهوری اسلامی ایران، شهاب الدین دارایی رایزن فرهنگی سفارت کشورمان در پاکستان، افتخار عارف رئیس فرهنگستان ملی زبان اردو پاکستان، آقا مرتضی پویا از شخصیت های شناخته شده مذهبی این کشور، دکتر قندیل عباس از اساتید دانشگاه قائد اعظم، عمر ریاض عباسی از اعضای ارشد حزب جنبش مردم(تحریک عوامی) و ... از جمله سخنرانان این مراسم بودند.
شخصیت های پاکستانی حاضر در مراسم در سخنان خود در وصف امام راحل(ره)، این شخصیت بزرگ را حقیقتی همیشه زنده و جاوید در تاریخ دانستند .
نقطه مشترک سخنرانی شخصیت های پاکستانی حاضر در این مراسم، تاکید بر نقش و تلاش های بی بدیل امام خمینی(ره) برای تقویت وحدت در جهان اسلام بود.
آنان ادامه راه، افکار و اندیشه های گرانقدر بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی ایران را، در سایه توجه به رهنمودهای حضرت آیت الله خامنه ای رهبرمعظم انقلاب، برترین راه رهایی جهان اسلام از مسائل و مشکلات جاری دانستند.
علما، اندیشمندان و شخصیت های پاکستانی همچنین در سخنان خود، ضمن انتقاد از افراط گرایی ها و سیاست های تفرقه افکنانه برخی حاکمان مسلمان نما در منطقه، اجلاس اخیر عربی-آمریکایی در ریاض را به شدت به باد انتقاد گرفتند و تاکید کردند: اجلاسی که دونالد ترامپ رئیس جمهوری ضداسلامی آمریکا در آن حضور داشته باشد، هرگز نمی تواند اقدامی در جهت کمک به حل مسائل جهان اسلام باشد و تنها موجب تشدید مشکلات و مسائل پیش روی امت اسلامی خواهد شد.
تعبیر آنان از اجلاس ریاض، اقدامی در راستای تفرقه افکنی، دامن زدن به مشکلات و بحران های گریبانگیر جهان اسلام و تلاش برای به فراموشی سپرده شدن مهم ترین دغدغه های امت اسلامی از جمله مسئله فلسطین بود.
در ادامه این مراسم، یکی از شاعران پاکستانی سروده خود به زبان فارسی و اردو در وصف شخصیت والای امام خمینی (ره) و ایران اسلامی را قرائت کرد.
مهدی هنردوست سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز در سخنان کوتاهی، ضمن قدردانی از حضور و مشارکت شخصیت ها و پاکستانی های علاقه مند به شخصیت و اندیشه های امام خمینی(ره)، به بیان برخی برجسته ترین ویژگی های شخصیتی امام راحل (ره) پرداخت و استکبار ستیزی، وحدت طلبی و صلح دوستی را از ویژگی های مثال زدنی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران دانست.
هنردوست گفت: از مهم ترین محورهای افکار، اندیشه ها و فعالیت های این رهبر فقید، تلاش برای ایجاد و تقویت وحدت و همدلی بین پیروان تمام مذاهب اسلامی و جوامع انسانی بود.
وی تفرقه و اختلاف را بزرگ ترین آفت برای جهان اسلام دانست و با اشاره به رهنمودها و تاکیدات حضرت امام خمینی(ره) برای اتحاد و یکصدایی میان امت اسلامی و چراغ راهی برای هدایت جوامع، برضرورت کاربست این رهنمودها در جوامع اسلامی تاکید کرد.
شهاب الدین دارایی رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاکستان نیز در سخنانی، گفت: رحلت بنیانگذار فقید انقلاب اسلامی و گذشت زمان، نتوانسته ذره از درخشانی و اثرگذاری افکار و اندیشه های تابناک این شخصیت بزرگ بکاهد.
وی با اشاره به اینکه این مراسم با شعار نفی خشونت و افراط گرایی در دیدگاه امام خمینی(ره) برگزار می شود، گفت: امروز بیش از هر زمان دیگر برای کمک به ساختن دنیایی عاری از خشونت و افراط گرایی و برقرار صلح، نیازمند بازخوانی و عمل به اندیشه های مصلحین بزرگ چون امام خمینی(ره) هستیم.
دارایی گفت: ما در آرزوی ساختن جهانی هستیم که همه ملت ها با هم و در کنار هم باشند، نه در برابر و مقابل هم. بشریت از خشونت و افراط گرایی و تحقیر بیزار است. با در پیش گرفتن راه و اندیشه های امام راحل می توانیم تحقیر را به تکریم و خشونت و افراط گرایی را به محبت و مهرورزی تبدیل کنیم.
در پایان این مراسم، همه میهمانان و حضار در کنار هم در هفتمین روز از ماه مبارک رمضان (طبق تقویم پاکستان)، پس از شنیده شدن صوت دلنشین اذان مغرب، روزه خود را افطار کردند. 


٠٩:١٧ - 1396/03/15    /    شماره : ٤٥٨٤٤٢    /    تعداد نمایش : ١٣٨خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران